Ustka, Rowy – Bałamątek!

Gospodarstwo Agroturystyczne „Nadmorski Las” jest położone na Pomorzu Środkowym, 12km na wschód od leżącej nad morzem Ustki. Opiszmy teraz okolicę gospodarstwa.

Ustka i jej okolica już od 180 lat przyciąga kuracjuszy i turystów. Bywali tutaj Bismarck i Hindenburg. Zresztą bawili się razem na weselu wnuczki Hindenburga w pobliskim Wytownie. Specyficzny mikroklimat Ustki i jej okolicy sprzyja regeneracji sił i leczeniu dolegliwości oddechowych. Do atrakcji Ustki, należą: Baza Ratowników Morskich z 1867 roku ul. Marynarki Polskiej, Latarnia Morska, port rybacki, Muzeum Chleba i Muzeum Ziemi Usteckiej przy ul. Marynarki Polskiej 49 i 62A, promenada ustecka, Willa Red z 1890 roku, bunkry usteckie po zachodniej stronie portu, kino 7D „Delfin” ul. Limanowskiego 2A, park linowy „Na Wydmie”.

Dolina Charlotty odległa o 10 km od Ustki, to urokliwe miejsce na skraju wsi Strzelinko, w której to amfiteatrze odbywają się w okresie letnim koncerty największych gwiazd rocka i występy kabaretowe. Jest w niej również ciekawy park linowy.

Orzechowo leży 3 km na wschód od Ustki. Jest godne odwiedzin m.in. ze względu na wspaniałą, pięćdziesięciometrową wieżę widokową. Stoi ona nad morzem w odległości około 200 metrów od niego. Orzechowo posiada również leśną ścieżkę dydaktyczną „Orzechowska Wydma” długości 2,7 km. 11 tematycznych tablic przystępnie opowiada o roślinności wydmowej.

Poddąbie leży 2,5 km od Bałamątka. Ta niegdyś wioska rybacka zniknęła 100 lat temu, na skutek olbrzymiego obsunięcia się ziemi do morza, podczas niezwykle silnego sztormu. Obecnie Poddąbie jest miejscowością turystyczną, a pobliski klif mekką paralotniarzy z północnej Polski.

Dębina odległa o 2,5 km od Bałamątka jest miejscowością turystyczną z piękna plażą, klifem i słynnym w okolicy z dobrych połowów wędkarskich akwenem morskim. Klif między Poddąbiem, a Debiną jest najwyższy w okolicy i ma 42 metry. Widok z niego sztormu jest niesamowity.

Rowy to słynna na całą Polskę miejscowość turystyczna. Leży 8 km od Bałamątka. W Rowach znajduje się zachodnie wejście do Słowińskiego Parku Narodowego i kończy swój bieg do morza, znana kajakarzom rzeka Łupawa. Rowy zapewniają w okresie letnim wszelaką rozrywkę turystom.

Nad morzem znajduje się Słowiński Park Narodowy z jego słynnymi ruchomymi wydmami, wpisanymi przez UNESCO do Światowych Rezerwatów Biosfery. Wędrówka po nich i widok morza, ze znajdującej się tam latarni w Czołpinie, zapewnią Państwu niezatarte wspomnienia.

Park Krajobrazowy Dolina Słupi zaprasza na spływ kajakowy tą piękną rzeką, mającą charakterystykę rzeki górskiej (wiele malowniczych zakrętów), a przepłyniecie nią przez Słupsk pozwoli poznać jego zabytki od strony wody.

Pobliska miejscowość Retowo leży nad brzegiem nadmorskiego jeziora Gardno. Miejscowość ta jest wspaniałym miejscem do nauki pływania na desce windsurfingowej. Są tam prowadzone lekcje dla chętnych na pożyczonym sprzęcie.

Słupsk jest miastem posiadającym wiele zabytków, między innymi: Zabytkowy Ratusz Miejski, gmach Starostwa Powiatowego i Poczty Głównej, Zespół Zamkowy Książąt Pomorskich z jego muzeum i wystawami.

Kluki to mała wieś na wschód od Smołdzina w której znajduje się Skansen Wsi Słowińskiej. W okresie letnim są tam prowadzone imprezy folklorystyczne pt. „Czarne wesele”.

Swołowo jest ciekawą wsią znajdującą się na północ od Słupska. Jest to wieś o dominującej za budowie szachulcowej tzw.”Kraina w Kratę”. styl takiej zabudowy doskonale oddaje zlokalizowane tam muzeum Zagroda Albrechta (Nr.8).

Zapraszamy serdecznie do zapoznania się z wyżej wymienionymi, oraz i innymi ciekawymi miejscami w naszej okolicy.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s