Słowiński Park Narodowy – agroturystyka w Parku Narodowym

Nasze gospodarstwo agroturystyczne „Nadmorski Las” znajduje sie w otulinie Parku Słowińskiego. W Polsce nad morzem znajdują się dwa parki narodowe, park Woliński i właśnie Słowiński. Słowiński Park Narodowy został utworzony w 1967 roku na obszarze 18069 hektarów z czego wody to ponad 10000 hektarów powierzchni. Park Słowiński położony jest pomiędzy nadmorską miejscowością Rowy i Łeba w odległości ok. 115 km na północny zachód od Gdańska.

Jedną z głównych atrakcji nad morzem w naszym rejonie jest właśnie park Słowiński z jego ruchomymi wydmami. Te nadmorskie wydmy osiągają wysokość kilkudziesięciu metrów i są jednymi z największych w Europie. Ogromne góry piasków przypominają do złudzenia krajobraz saharyjskich ergów. Przy odrobinie szczęścia można tu przeżyć burzę piaskową. I pomimo tego, że nadal znajdujemy się nad polskim morzem to podobnie, jak na prawdziwej pustyni wybierając się na kilkugodzinną wędrówkę nie można zapomnieć o zapasie wody i nakryciu głowy.

Będąc nad morzem będziemy zachwyceni niezwykłością Parku Słowińskiego. Bezpośrednim sąsiedztwem ruchomych piasków, bagnisk, torfowisk, nadmorskich jezior oraz lasów zasypywanych przez wydmy. W innych znowu miejscach wiatr odsłania kikuty drzew zasypane ongiś przez nadmorskie wydmy. Do parku nad morzem warto wybrać się wcześnie rano, gdy nie ma jeszcze turystów. Nasze ślady w nadmorskim piasku będą wtedy pierwsze, chyba że wcześniej przejdzie tamtędy jakiś poranny „Piętaszek”…

Park Słowiński leży na trasie sezonowych przelotów ptaków nad morzem. Spotkać tu można 257 gatunków ptaków, w tym 150 gatunków lęgowych. Najcenniejszymi ptakami mającymi tu kwatery nad morzem, są: puchacz, bielik, orlik krzykliwy, orzeł przedni, kruk, bocian czarny, żuraw, batalion . W lesie spotkać można łosia, sarny, jelenie, lisa, jenota, borsuka i inne zwierzęta. Więcej o florze i faunie nadmorskiego Parku Słowińskiego dowiemy się po odwiedzeniu Muzeum Parku w Smołdzinie. Tam też z wieży znajdującej się na wzgórzu Rowokół można zobaczyć Park Słowiński, podobnie jak i z pobliskiej latarni morskiej w Czołpinie.

Nazwa Parku Słowińskiego pochodzi od Słowińców. Ludność ta mieszkająca dawniej nad morzem w rejonie jeziora Gardno i Łebsko uważała się za Kaszubów i posługiwała się gwarą kaszubską. Dla zainteresowanych historią tych nadmorskich ziem wart odwiedzenia jest skansen w Klukach, położony na wschód od Smołdzina.

Leżący nad morzem Słowiński Park Narodowy został zaliczony w 1977 roku do Światowej Sieci Rezerwatów Biosfery UNESCO.